10 zasad higieny cyfrowej: Jak odpowiedzialnie i z korzyścią dla siebie korzystać z nowych technologii? Jak nie uzależnić się od smartfona? 

10 zasad higieny cyfrowej Nowe technologie są stałym elementem naszego życia i stanowią istotne narzędzia codziennego funkcjonowania, pracy, edukacji, rozrywki. Korzystanie z zasobów sieci może pozytywnie lub negatywnie wpływać na to, jak się czujemy. Jednak ich nadużywanie, jak wskazuje Fundacji Dbam o Mój Zasięg, prowadzi do obniżenia nastroju, poczucia własnej wartości, a nawet depresji.  Wśród…

10 zasad higieny cyfrowej

Nowe technologie są stałym elementem naszego życia i stanowią istotne narzędzia codziennego funkcjonowania, pracy, edukacji, rozrywki. Korzystanie z zasobów sieci może pozytywnie lub negatywnie wpływać na to, jak się czujemy. Jednak ich nadużywanie, jak wskazuje Fundacji Dbam o Mój Zasięg, prowadzi do obniżenia nastroju, poczucia własnej wartości, a nawet depresji. 

Wśród konsekwencji nadużywania nowych technologii wymienia się także m. in.:

  • przemęczenie, niewyspanie, pogorszenie stanu zdrowia (np. wzrok)
  • zaniedbywanie obowiązków
  • brak koncentracji bądź jej obniżony poziom, spadek efektywności pracy
  • cyberstres, syndrom FOMO i postawa „always on”
  • cyberprzemoc i seksting
  • wycofanie z kontaktów, pogorszenie relacji z bliskimi
  • wpływ na wypalenie zawodowe.

Jak zatem odpowiedzialnie i z korzyścią dla siebie korzystać z nowych technologii?  Fundacja Dbam o Mój Zasięg proponuje 10 zasad cyfrowej higieny, które warto, żeby każdy użytkownik nowych technologii wprowadził w swoim życiu. Oczywiście można i należy je dostosować do okoliczności – tworzyć z nich swój domowy kodeks ekranowy lub firmowe zasady cyfrowej higieny pracy. 

Możecie pobrać infografikę w poziomie lub w pionie. Zachęcamy także do korzystania z naszej animacji wideo zawierającej zasady kodeksu ekranowego.

Żródło: Higiena cyfrowa – co to właściwie jest?